Vymáhání pohledávek je pro podnikatele, právnické osoby, ale i obyčejné jednotlivce často náročným procesem, který může být spojen s administrativními, právními a finančními komplikacemi. Věřitelé by tak měli mít základní povědomí o postupech, pravidlech a rizicích, která tento proces obnáší. Na co si tedy dát pozor? Máme pro vás praktické rady při vymáhání pohledávek!
Dohody a podmínky v předcházející smlouvě
Nejlepší obranou je prevence, která spočívá ve správně nastavených podmínkách smlouvy. Předcházení problémům s vymáháním pohledávek tak začíná u jasně formulovaných smluvních podmínek. Smlouva by tak měla obsahovat nejen jednoznačné ustanovení ohledně samotné platební povinnosti dlužníka, ale také např. ustanovení o úrocích z prodlení. Pakliže je plnění ve smlouvě něčím podmíněné, je třeba, aby byly podmínky vymezeny dostatečně určitě, jinak může jejich nejednoznačnost následně úspěšné vymáhání nárok znemožnit.
Prevence: důkladná kontrola bonity dlužníka
Než se rozhodnete poskytnout zápůjčku nebo uzavřít smlouvu, je vhodné prověřit bonitu dlužníka. V dnešní době existuje řada nástrojů, jak zjistit finanční zdraví firmy nebo jednotlivce, včetně registrů dlužníků (pozor na podvodné weby) nebo obchodních rejstříků. Kontrola může pomoci odhalit potenciální rizika a pomoci vám rozhodnout, jakým způsobem vaší pohledávku případně lze zajistit (např. požadavkem na zálohu, směnku nebo ručením jiné osoby). Pokud jste již pohledávku vymáháte, tato kontrola vám může pomoci předejít situaci, kdy za další náklady nárok sice soudně vymůžete, nicméně dlužník přesto nemá z čeho takový již soudně přiznaný nárok uhradit, natož potom nahradit vám náklady vymáhání.
Komunikace a pokusy o smír
Prvním krokem při vymáhání pohledávky by měla být komunikace s dlužníkem. V mnoha případech je možné problém vyřešit smírně, například dohodou o splátkovém kalendáři nebo prodloužením lhůty pro zaplacení. Pokud je to možné, vyhnete se okamžitému zahájení právního řízení, což může být časově i finančně nákladné. Smírné řešení může být efektivní i ve fázi, kdy už jste se rozhodli vymáhat pohledávku právní cestou. Na druhou stranu může být pro úspěšné vymožení vaší pohledávky ohrožující, pakliže v zájmu smírného řešení nezačnete včas vymáhat pohledávku, kterou dlužník beztak nehodlá dobrovolně uhradit. Je tak třeba trvat na tom, aby např. splátkový kalendář obsahoval ustanovení o ztrátě výhody splátek a zesplatnění celé pohledávky v případě nezaplacení byť i jen jediné splátky řádně a včas, anebo aby například odložení termínu splatnosti dluhu bylo podmíněno jinými zárukami a jistotami poskytnutými ze strany dlužníka.
Pohledávky s promlčecí lhůtou
Při vymáhání pohledávky je velmi důležité věnovat pozornost také promlčecí lhůtě. U většiny pohledávek, jako jsou dluhy z obchodního vztahu, činí základní promlčecí lhůta 3 roky. Pokud uplyne promlčecí lhůta, dlužník se může bránit námitkou promlčení a soud pak nárok věřiteli nemůže přiznat. Vždy se ujistěte, že jste zákonem vyžadovaným způsobem zahájili vymáhání pohledávky před tím, než promlčecí lhůta uplyne.
Soudní a mimosoudní vymáhání pohledávek
Pokud smírná jednání nevedou k žádnému výsledku, přichází na řadu soudní vymáhání. Před podáním žaloby se vyplatí zhodnotit výši pohledávky, náklady řízení a šanci na úspěch. V případě soudního vymáhání si dejte pozor na správné podání žaloby a dodržování všech formálních náležitostí. Velmi vhodné je zahájit soudní vymáhání odesláním předžalobní výzvy dlužníkovi, jinak hrozí, že vám soud ani v případě úspěšného uplatnění vašeho nároku nemusí přiznat nárok na náhradu nákladů řízení, ba co víc, může být rozhodnuto naopak o tom, že budete povinni nahradit náklady řízení dlužníkovi.
Exekuce
Pokud soudní rozhodnutí samotné nevede dlužníka k zaplacení, je možné pokračovat exekučním vymáháním soudem přiznaného nároku. Exekuce však nemusí vždy vést k uspokojení celé pohledávky.
Závěr
Vymáhání pohledávky je proces, který vyžaduje pečlivý přístup a promyšlený postup. Důležitou roli hraje prevence, tedy správné nastavení smluvních podmínek a prověření bonity dlužníka. Rovněž zajištění pohledávky již při uzavírání smlouvy může ušetřit spoustu problémů a nákladů v budoucnu. V případě neúspěšných pokusů o smírné řešení může být potřebné přistoupit k soudnímu vymáhání, ale vždy je třeba brát zřetel na náklady takového vymáhání, promlčecí lhůty a možné riziko ztráty sporu a s tím spojených nákladů.
NEVÍTE SI S VYMÁHÁNÍM POHLEDÁVKY RADY? NEVÁHEJTE SE NA NÁS OBRÁTIT.