Praktické rady při vymáhání pohledávek

Vymáhání pohledávek je pro podnikatele, právnické osoby, ale i obyčejné jednotlivce často náročným procesem, který může být spojen s administrativními, právními a finančními komplikacemi. Věřitelé by tak měli mít základní povědomí o postupech, pravidlech a rizicích, která tento proces obnáší. Na co si tedy dát pozor? Máme pro vás praktické rady při vymáhání pohledávek!

Vymáhání pohledávek

Dohody a podmínky v předcházející smlouvě

Nejlepší obranou je prevence, která spočívá ve správně nastavených podmínkách smlouvy. Předcházení problémům s vymáháním pohledávek tak začíná u jasně formulovaných smluvních podmínek. Smlouva by tak měla obsahovat nejen jednoznačné ustanovení ohledně samotné platební povinnosti dlužníka, ale také např. ustanovení o úrocích z prodlení. Pakliže je plnění ve smlouvě něčím podmíněné, je třeba, aby byly podmínky vymezeny dostatečně určitě, jinak může jejich nejednoznačnost následně úspěšné vymáhání nárok znemožnit.

Prevence: důkladná kontrola bonity dlužníka

Než se rozhodnete poskytnout zápůjčku nebo uzavřít smlouvu, je vhodné prověřit bonitu dlužníka. V dnešní době existuje řada nástrojů, jak zjistit finanční zdraví firmy nebo jednotlivce, včetně registrů dlužníků (pozor na podvodné weby) nebo obchodních rejstříků. Kontrola může pomoci odhalit potenciální rizika a pomoci vám rozhodnout, jakým způsobem vaší pohledávku případně lze zajistit (např. požadavkem na zálohu, směnku nebo ručením jiné osoby). Pokud jste již pohledávku vymáháte, tato kontrola vám může pomoci předejít situaci, kdy za další náklady nárok sice soudně vymůžete, nicméně dlužník přesto nemá z čeho takový již soudně přiznaný nárok uhradit, natož potom nahradit vám náklady vymáhání.

Komunikace a pokusy o smír

Prvním krokem při vymáhání pohledávky by měla být komunikace s dlužníkem. V mnoha případech je možné problém vyřešit smírně, například dohodou o splátkovém kalendáři nebo prodloužením lhůty pro zaplacení. Pokud je to možné, vyhnete se okamžitému zahájení právního řízení, což může být časově i finančně nákladné. Smírné řešení může být efektivní i ve fázi, kdy už jste se rozhodli vymáhat pohledávku právní cestou. Na druhou stranu může být pro úspěšné vymožení vaší pohledávky ohrožující, pakliže v zájmu smírného řešení nezačnete včas vymáhat pohledávku, kterou dlužník beztak nehodlá dobrovolně uhradit. Je tak třeba trvat na tom, aby např. splátkový kalendář obsahoval ustanovení o ztrátě výhody splátek a zesplatnění celé pohledávky v případě nezaplacení byť i jen jediné splátky řádně a včas, anebo aby například odložení termínu splatnosti dluhu bylo podmíněno jinými zárukami a jistotami poskytnutými ze strany dlužníka.

Pohledávky s promlčecí lhůtou

Při vymáhání pohledávky je velmi důležité věnovat pozornost také promlčecí lhůtě. U většiny pohledávek, jako jsou dluhy z obchodního vztahu, činí základní promlčecí lhůta 3 roky. Pokud uplyne promlčecí lhůta, dlužník se může bránit námitkou promlčení a soud pak nárok věřiteli nemůže přiznat. Vždy se ujistěte, že jste zákonem vyžadovaným způsobem zahájili vymáhání pohledávky před tím, než promlčecí lhůta uplyne.

Soudní a mimosoudní vymáhání pohledávek

Pokud smírná jednání nevedou k žádnému výsledku, přichází na řadu soudní vymáhání. Před podáním žaloby se vyplatí zhodnotit výši pohledávky, náklady řízení a šanci na úspěch. V případě soudního vymáhání si dejte pozor na správné podání žaloby a dodržování všech formálních náležitostí. Velmi vhodné je zahájit soudní vymáhání odesláním předžalobní výzvy dlužníkovi, jinak hrozí, že vám soud ani v případě úspěšného uplatnění vašeho nároku nemusí přiznat nárok na náhradu nákladů řízení, ba co víc, může být rozhodnuto naopak o tom, že budete povinni nahradit náklady řízení dlužníkovi.

Exekuce

Pokud soudní rozhodnutí samotné nevede dlužníka k zaplacení, je možné pokračovat exekučním vymáháním soudem přiznaného nároku. Exekuce však nemusí vždy vést k uspokojení celé pohledávky.

Závěr

Vymáhání pohledávky je proces, který vyžaduje pečlivý přístup a promyšlený postup. Důležitou roli hraje prevence, tedy správné nastavení smluvních podmínek a prověření bonity dlužníka. Rovněž zajištění pohledávky již při uzavírání smlouvy může ušetřit spoustu problémů a nákladů v budoucnu. V případě neúspěšných pokusů o smírné řešení může být potřebné přistoupit k soudnímu vymáhání, ale vždy je třeba brát zřetel na náklady takového vymáhání, promlčecí lhůty a možné riziko ztráty sporu a s tím spojených nákladů.

NEVÍTE SI S VYMÁHÁNÍM POHLEDÁVKY RADY? NEVÁHEJTE SE NA NÁS OBRÁTIT.

Mohlo by vás ještě zajímat

Insolvence a exekucePodnikáníRodina
Vymáhání pohledávky: Jak dlouho trvá a jak ho urychlit?

Vymáhání pohledávky: Jak dlouho trvá a jak ho urychlit?

Vymáhání pohledávky může být složitý a časově náročný proces, který se liší v závislosti na různých faktorech, jako je ochota dlužníka splnit své závazky nebo konkrétní způsob vymáhání. Zatímco mimosoudní řešení může být rychlé, soudní řízení či exekuce mohou trvat mnohem déle. V tomto článku se podíváme na jednotlivé fáze vymáhání pohledávky a nabídneme vám užitečné tipy, jak tento proces co nejvíce urychlit.

Celý článek

Insolvence a exekucePodnikáníRodina
Rozdíl mezi zápůjčkou a výpůjčkou
Jaký je rozdíl mezi zápůjčkou a výpůjčkou?

Jaký je rozdíl mezi zápůjčkou a výpůjčkou?

Na první pohled se pojmy jako půjčka, zápůjčka, výpůjčka a úvěr mohou zdát jako zaměnitelné, avšak z právního hlediska mezi nimi existují zásadní rozdíly. Nesprávné pochopení těchto pojmů může vést k nepřesnostem ve smlouvách či dokonce k právním problémům. Tento článek vám přináší jasné vysvětlení každého pojmu, jejich klíčových rozdílů a praktických příkladů.

Celý článek

OstatníRodina
Úmrtí blízké osoby
Jak správně právně postupovat v případě úmrtí blízké osoby

Jak správně právně postupovat v případě úmrtí blízké osoby

Ztráta blízké osoby je jednou z nejtěžších životních situací. Kromě emocionálního vypořádání se s touto ztrátou přichází
i právní a administrativní povinnosti, které je třeba zvládnout. Tento článek vám přináší přehled základních informací
a jednotlivých kroků, který vám pomůže se v této složité situaci zorientovat a nic důležitého nezanedbat.

Celý článek

Advokátní kancelář
AZ LEGAL

Radhošťská 1942/2
130 00 Praha 3

IČO: 05030323

Powered by AZ Legal

Kontaktujete nás

+420 601 303 666

info@koukejplatit.cz

Mohlo by vás zajímat

Právní slovník »

Tématické články »

Pojištění odpovědnosti AK »

Obchodní podmínky »

Ochrana osobních údajů »

Poskytovatelem právních služeb uvedených na těchto stránkách je AZ LEGAL, advokátní kancelář, s. r. o., IČ: 05030323, zapsaná u Městského soudu v Praze, spisová značka C 257288. Ve vztahu odpovědnosti vůči klientům je naše advokátní kancelář pojištěna až do výše 50 000 000 Kč. Doklad o pojištění odpovědnosti advokátní kanceláře naleznete zde. Orgánem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, který je věcně příslušný, je podle platné právní úpravy ČAK www.cak.cz.