Ručení – ochrana nebo past pro věřitele?

Ručení může být pro věřitele skvělým způsobem, jak zajistit splnění dluhu – ale také se může stát pastí, pokud není správně nastavena. Chcete vědět, na co si dát pozor a jak se chránit? Tak určitě pokračujte ve čtení!

Ručení - ochrana věřitele

CO JE TO RUČENÍ A KDY SE S NÍM LZE SETKAT?

Ručení je dalším ze zajišťovacích institutů občanského práva, který umožňuje věřiteli zvýšit svou šanci k uspokojení pohledávky. Pokud dlužník nesplní svůj závazek, může věřitel požadovat plnění i po ručiteli. S určitou nadsázkou bychom mohli uvést, že ručitel se stává jakýmsi „pojistitelem“ dluhu.

V praxi se lze setkat se situací, kdy např. začínající podnikatel potřebuje získat úvěr na nákup nového vybavení. Banka mu úvěr poskytne za podmínky, že za něj bude ručit jím určená a bankou prověřená třetí osoba, např. jeho rodinný příslušník (otec). Pokud by se následně dotyčnému podnikateli nedařilo úvěr splácet, banka by mohla požadovat splacení úvěru po jeho otci.

Neobvyklá není ani situace, kdy si např. společnost A pronajme kancelářské prostory od společnosti B. K zajištění splnění svých závazků, zejména hrazení nájemného a s nájmem souvisejících plateb, může společnost B požadovat, aby jí společnost A poskytla ručitele. Společnost A přitom může požádat o ručení např. svého jednatele. Pokud by následně společnost A neplatila řádně a včas nájemné, společnost B by se mohla obrátit na jejího jednatele a požadovat úhradu dlužných částek přímo po něm.

ZÁKLADNÍ PŘEDPOKLADY RUČENÍ

Z výše uvedeného vyplývá, že podstatou ručení je prohlášení jedné osoby (ručitele), že nebude-li dlužník svůj dluh plnit, může se věřitel obrátit s žádostí o splnění dluhu přímo na něj. Toto prohlášení musí mít dle občanského zákoníku vždy písemnou formu. Věřiteli by tedy nemělo stačit, pokud je ze strany ručitele např. pouze ústně přislíbeno. 

Důležitá je rovněž povaha dluhu: zaručit se lze pouze za platně vzniklý dluh, popř. platně sjednaný dluh, který vznikne teprve v budoucnu např. při (ne)splnění určité podmínky. Rozsah ručení přitom může být i omezen např. do určité výše. V takovém případě se jedná o částečné ručení.

Pro věřitele je rovněž velice zajímavá možnost společného zaručení. Znamená to, že za splnění vymezeného dluhu může odpovídat i více osob současně. V takovém případě každá osoba odpovídá za splnění dluhu samostatně.

Nutno přitom podotknout, že ručení zaniká zánikem takto zajištěného dluhu. Nezaniká tedy např. smrtí dlužníka, jak by se mohl ručitel nesprávně domnívat.

Co by mělo ručitele/věřitele hlavně zajímat?

Ručitel

Pokud se rozhodnete odpovídat za dluh někoho jiného, je důležité důkladně promyslet, aby v rámci vašeho ručitelského prohlášení bylo vyřešeno zejména následující:

  • Rozsah: Jaká část dluhu by se vás měla týkat, nesplní-li dlužník dluh ani z části?
  • Doba trvání: Jak dlouho bude váš ručitelský závazek trvat?
  • Podmínky pro uplatnění : Za jakých okolností po vás může věřitel splnění dluhu požadovat?

věřitel

Máte-li v plánu zajistit svoji pohledávku ručitelským závazkem, vaší pozornosti by zajisté nemělo uniknout, nad rámec výše uvedeného, zejména následující:

  • Prověření osoby ručitele: mít dluh zajištěn ručením je jedna věc, mnohem podstatnější je však prověření toho, zda je dotyčný takovou osobou, u které bude možné se v případě nutnosti úspěšně domoci splnění dluhu – ověření si majetkové situace ručitele, popř. existenci jeho jiných závazků, které by mohli zajištění ohrozit, je proto zcela klíčové!
  • Možnosti kombinace zajištění: ručení může být kombinováno i s jinými způsoby zajištění či utvrzení dluhu (zástavní právo, zajišťovací převod práva, smluvní pokuta aj.). 
  • Dodržení písemné formy ručitelského prohlášení (opakování je matka moudrosti).

Náš tip

Ručením lze posílit věřitelské postavení. Ať už uvažujete o sjednání ručitelského závazku se svým dlužníkem, nebo se naopak chystáte ve prospěch někoho ručitelský závazek uzavřít, neváhejte se obrátit na odborníka, který vám poskytne komplexní právní poradenství. Pomůže vám též vyhnout se případným problémům, které nemusejí být na první pohled patrné.

CHCETE SJEDNAT RUČITELSKÝ ZÁVAZEK NEBO ŘEŠÍTE JINÉ PRÁVNÍ ZÁLEŽITOSTI? NEVÁHEJTE SE NA NÁS OBRÁTIT.

Mohlo by vás ještě zajímat

Advokátní kancelář
AZ LEGAL

Radhošťská 1942/2
130 00 Praha 3

IČO: 05030323

Powered by AZ Legal

Kontaktujete nás

+420 601 303 666

info@koukejplatit.cz

Mohlo by vás zajímat

Právní slovník »

Tématické články »

Pojištění odpovědnosti AK »

Obchodní podmínky »

Ochrana osobních údajů »

Poskytovatelem právních služeb uvedených na těchto stránkách je AZ LEGAL, advokátní kancelář, s. r. o., IČ: 05030323, zapsaná u Městského soudu v Praze, spisová značka C 257288. Ve vztahu odpovědnosti vůči klientům je naše advokátní kancelář pojištěna až do výše 50 000 000 Kč. Doklad o pojištění odpovědnosti advokátní kanceláře naleznete zde. Orgánem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, který je věcně příslušný, je podle platné právní úpravy ČAK www.cak.cz.